Özel okul fiyatları 2017 2018 ne kadar oldu?Anadolu'da özellikle dershane dönüşümünden sonra 10 bin TL'den öğrenci kabul eden okulların kontenjanlarında adeta patlama yaşandı. Devletin özel okul desteği fiyatları uygun okul ücretinin yüzde 50'sini karşılayınca, aileler özele akın etti.

Devletin özel okul yardımı kişi başı 3 bin 750 TL. Bu yardım oranı, KDV, yemek ve servis masrafı hariç fiyatların 15 ile 53 bin TL arası olduğu büyükşehirlerdeki marka özel okullara çocuklarını veren aileler için tatmin edici olmazken, Anadolu'daki özel okullarda ise durum tam tersi. Özellikle dershaneden özel okula dönüşen eğitim kurumları Anadolu'da 10 bin TL'lik kayıt ücreti alırken, bunun yüzde 45'nin devlet tarafından karşılanması üzerine okullar dolup taştı.

YATILI OKURSAN 83 BİNE OKUL VAR

MEB yönetmeliğine göre özel okullar, bir sonraki eğitim öğretim yılının fiyatlarını Şubat ile Mayıs ayları arasında açıklamak zorundalar. İstanbul ve Ankara merkezli, diğer büyük illerde de şubeleri bulunan özel okulların fiyatları da bu yıl velilerin bütçelerindeki en önemli kalemlerden olacak. Amerikan Robert Kolej peşin 53 bin TL, yedi gün yatılı 83 bin TL, İstek Vakfı Okulları ana okulu 15 bin, ilk ve orta okul 26 bin, lise 29 bin TL, TED Koleji Anaokulu 35 bin TL, ilk, orta ve lise eğitimi ise 11 ile 14 bin TL, Doğa Koleji ilk ve orta okula 22 bin TL, Bilfen Eğitim Kurumları lise eğitimi için 25 bin TL olarak belirlendi. Bu fiyatlara yüzde 5 enflasyon zammı yapan okullar 2016-2017 dönemi ön kayıtlarını da kabul ediyorlar.

DERSHANE AZALDI DEVRİM YAŞANDI

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi illerde özel okul fiyatları böyle seyrederken Devletin verdiği kişi başı 2 bin 680 TL'den 3 bin 750 TL'ye kadar olan destek de, ailelerin özel okul tercihinde fazla etkili olmuyor. Dershanelerin özel okula dönüşmesiyle birlikte Anadolu'da sayısı 4 binden 8 bine çıkan özel okullarda ise durum tam tersi. STAR'a konuşan özel eğitim kurumlarının yetkilileri devlet desteğinin Anadolu'da özel okul devrimi yaptığını söyledi. Buna göre, devlet desteği, fiyatları 8 ile 12 bin TL arasında değişen bu okullarda yüzde 50'yi bulunca Anadolu'daki özel okulların kontenjanlarında patlama yaşandı. Önceden yüzde 45 olan doluluk oranı okul sayısı iki kat artmasına karşın yüzde 80'lere ulaştı. Dershanelerin dönüşümden önce 4200 civarı olan özel okul sayısı, çoğu Anadolu'da olmak üzere 8 bin 250'ye dayandı.

MARKASIZ İSTANBUL OKULUNDA DA GEÇERLİ

Özel okula devlet desteği, İstanbul'daki markasız kimi butik özel okulların 8-10 bin TL arasındaki ücretlerinin de yarısına geldiği için aileler adına büyük avantaj sağlıyor.

110 BİN ÖĞRENCİYE DESTEK

Öğrenci bulmak için de fiyatlarını uygun tutan okullar, devlet desteğinin de gelmesiyle velinin cebinden 5 bin TL çıkması karşılığı dolup taştı. MEB verilerine göre de; Anaokulu için 20 bin öğrenciye 2 bin 680 TL, İlkokul için 50 bin öğrenciye 3 bin 220 TL Ortaokul için 50 bin öğrenciye 3 bin 750 TL Temel Lise için ise 110 bin öğrenciye 3 bin 220 TL yardım 2016-2017 eğitim öğretim döneminde verilecek.

Konular

Yeni sistemde ortaokul puanı nasıl oluşacak?
LGS soruları nasıl olacak kim hazırlayacak?
TEOG yerine gelecek yeni sistem bu hafta açıklanıyor mu?
TEOG'un yerine gelen MYS sistemi nedir?
TEOG sonrası yeni sisteme uzman yorumu
MEB merkezi sınavı çoktan seçmeli testlerle mi yapılacak?
TEOG'la yerleşen öğrenci adrese yakın liseye geçiş yapabilecek mi?
Merkezi sınavlar için yılsonu başarı puanının etkisi ne kadar?
Başarılı okulların çevresine yerleşmek için en az ne kadar ikamet etmek gerekiyor?
Nitelikli okullar için sınava girmek şart mı?
İstanbul'daki en yüksek puanlı öğrencilerin tercih ettiği ilk 100 lise hangi ilçelerde?
LGS'de sorulacak soru sayısı ve sorulacak derslerin içerikleri netleşti mi?
Sınavla girilebilecek okullar hangi türlerden oluşacak?
Merkezi sınavla öğrenci alan okulların kontenjanları nasıl olacak?
Açık uçlu soruların avantaj ve dezavantajları ne?
Sınavsız tercih yapacak öğrenciler herhangi bir sıralama olmadan yerleşebilecek mi?
LGS tercih sıralaması nasıl yapılacak?
LGS'de ek yerleştirme yapılacak mı?
Merkezi sınava girip ancak başarılı olamayan adaylar nasıl yerleştirilecek?
Liseleri ilk 100 sıralamasında kaç ilden okulllar yer alıyor?
Evime yakın olmayan bir okulu tercih edebilir miyim?
Merkezi sınav sorularının ağırlıklandırılmış hesaplaması yapılacak
Diğer lise türlerinde kayıt durumu nasıl olacak?
Sınavla öğrenci alan sosyal bilimler lisesi sınavına ilişkin örnek sorular yayımlandı
Merkezi sınavla hangi okullar öğrenci alacak?
Sınavla öğrenci alacak okulları belirleme sistemi her yıl uygulanacak mı?
MSP ile öğrenci alan okullara tercihler nasıl yapılacak?
MEB merkezi sınavda nasıl sorular çıkacak?
LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak?
LGS sınavı hakkında detaylı bilgiler